Blacha trapezowa – uniwersalne i tanie rozwiązanie na stałe wpisała się w nasz rodzimy krajobraz. Nie trzeba szukać daleko – w niemal każdej miejscowości Polski możemy znaleźć różnorodne przykłady jej zastosowania. W dzisiejszym tekście dokładniej przyglądamy się temu materiałowi, precyzując jego zalety oraz opisując najpopularniejsze sposoby wykorzystania.
Czym jest blacha trapezowa i jakie są jej rodzaje?
Blacha trapezowa jest jednym z rodzajów blach profilowanych; zalicza się do najtańszego rodzaju pokrycia. Nie tylko cena, ale również wytrzymałość sprawiły, że tak często można spotkać się z tym tworzywem. Przekrój takiej powłoki przypomina powierzchnię z licznymi wypustkami w kształcie trapezów. Takie charakterystyczne fale pozwalają nawet niewprawnym oczom bezbłędnie rozpoznać ten rodzaj blach spośród innych wyrobów hutniczych. Mówiąc o blachach trapezowych, warto wspomnieć o dwóch podstawowych jej rodzajach: osłonowej i konstrukcyjnej. Pierwszy wariant warto wybrać, jeśli potrzebujemy materiału do stosunkowo lekkich konstrukcji, takich jak wiaty czy obudowa przestrzeni przemysłowych, w których nie musimy zachowywać precyzyjnych warunków związanych z np. temperaturą. Z kolei blacha trapezowa konstrukcyjna jest solidniejsza i to właśnie na tę opcję decydują się osoby, potrzebujące rozwiązania, które stanowić będzie warstwę nośną przykryć dachowych.
Najważniejsze zalety blachy trapezowej
Decydując się na taki materiał, mamy naprawdę szeroką możliwość wyboru profili oraz ich pokrycia. Blacha może więc mieć więc różnorodną grubość – od kilku milimetrów do paru centymetrów. Producenci proponują również wiele rodzajów blachy, m.in. powlekane, alucynkowe i ocynkowane. Taka duża rozpiętość parametrów sprawia, że blachę trapezową można stosować w wielu sytuacjach i bez wątpliwości tworzywo to można uznać za wysoce uniwersalne. Bez trudu każda osoba znajdzie więc optymalne pokrycie, które sprawdzi się najlepiej w konkretnym budynku.
Oprócz możliwości szerokiego zastosowania, blacha trapezowa pozwala również na łatwy montaż. Jest stosunkowo lekka i nawet w przypadku instalacji na większych budynkach, zazwyczaj nie wymaga obecności więcej niż dwóch osób. Jednocześnie, dzięki obecnie stosowanym rozwiązaniom, blacha trapezowa jest pokryciem solidnym – mimo jej niewielkiej wagi nie musimy martwić się o to, że np. zerwie ją wiatr. Taki wariant często jest wybierany przez osoby, którym zależy na dobrym zabezpieczeniu przed wilgocią. Aby pod dachem nie rozwijała się pleśń, warto podczas montażu blachy zadbać o wcześniejsze zamocowanie folii paroprzepuszczalnej. W efekcie będziemy mieć pewną, całkowicie szczelną powłokę, odporną nawet na bardzo intensywne deszcze.
Wybierając takie pokrycie, możemy liczyć również na wysoką trwałość. Blacha jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Charakteryzuje się również wysoką odpornością na korozję. Aby jeszcze bardziej wzmocnić takie pokrycie, warto zdecydować się na dodatkowe zabezpieczenia. Niektórzy producenci oferują np. pokrywanie blachy warstwą antykorozyjną.
Gdzie stosuje się blachy trapezowe?
Najczęściej blachy trapezowe można spotkać na dachach. Takie pokrycie popularnie stosuje się w różnego rodzaju obiektach: od ogromnych magazynów i innych obiektów przemysłowych, przez mniejsze hale produkcyjne, po większe i mniejsze garaże. Z blachą trapezową możemy spotkać się również w obiektach użyteczności publicznej. Wiele wiat przystanków stworzona jest właśnie z tego materiału. Z powodzeniem stosuje się go również w obrębie prywatnych posesji.
Blachę tego rodzaju nierzadko wykorzystuje się do pokrycia różnego rodzaju przydomowych obiektów, takich, jak altany ogrodowe, garaże, różnego rodzaju pomieszczenia gospodarcze w obrębie posesji. Pozwala ona również na skonstruowanie wytrzymałego sufitu podwieszanego lub na wzniesienie solidnych ścianek działowych. Nie oznacza to jednak, że tego materiału nie stosuje się również w budynkach mieszkalnych. Blachą trapezową z powodzeniem pokrywa się dachy domów oraz ściany zewnętrzne. Takie wykończenie nie tylko zapewnia dobre zabezpieczenie i świetnie sprawdzi się jako elewacja. ale, dodatkowo, sprawia, że budynek prezentuje się wyjątkowo i bardzo nowocześnie. Takie wykorzystanie blachy trapezowej świetnie podkreśli styl budynków, które powstały na bazie prostych, minimalistycznych i ostatnio bardzo modnych projektów architektonicznych. W zewnętrznej części budynku blachę taką spotkamy również w podsufitkach.
Oprócz zastosowania w przydomowych obiektach oraz bezpośrednio w obrębie budynku mieszkalnego, blachę trapezową stosuje się również do budowy ogrodzeń. Najczęściej w ten sposób grodzi się budynki o przeznaczeniu gospodarczym i przemysłowym. Ciekawym wyborem może być jednak ogrodzenie blachą trapezową nowoczesnej posesji mieszkalnej. Z tym tworzywem mamy do czynienia również w projektach funkcjonalnych, wytrzymałych i niedrogich bram. Decydując się jednak na takie wykorzystanie blachy trapezowej, warto zainwestować w tworzywo o większej grubości.