Jak długo utrzymuje się sublimacja?
Marketing i reklama Moda

Jak długo utrzymuje się sublimacja?

Jak długo utrzymuje się sublimacja? Sublimacja to przemiana substancji ze stanu stałego bezpośrednio w stan gazowy – pomijając stan ciekły. Zjawisko to pozwala na wykonywanie tak zwanego druku sublimacyjnego. Używa się do tego specjalnych barwników, które zazwyczaj mają w swoim składzie glicerynę. Tusze przy określonych warunkach termodynamicznych są w stanie przyjąć stan gazowy i wnikać w materiał. 

Czym jest druk sublimacyjny?

Jak długo utrzymuje się sublimacja?
Jak długo utrzymuje się sublimacja?

Druk sublimacyjny to technologia wykorzystująca zjawisko sublimacji do tworzenia trwałych i wysokojakościowych nadruków. Wybrany wzór drukowany zostaje na specjalnym, transferowym, papierze, a następnie przenoszony zostaje na materiał. Przenoszenie odbywa się przy użyciu pras transferowych i może zostać wykonane np. na poliestrowej koszulce druk24.szczecin.pl/oferta/koszulki-i-czapki-z-nadrukiem/ lub tkaninie posiadającej poliestrową powłokę. Technologia druku sublimacyjnego sprawia, że nadruk wygląda tak, jakby był częścią materiału. Nadrukowany obszar nie sprawia wrażenia naklejonego, ani nie odróżnia się od tkaniny teksturą.

Sublimację kolorową można stosować jedynie na białym podłożu, bo tylko wtedy włókna są w stanie wchłonąć odpowiednie barwniki. Jeżeli podłoże jest kolorowe, wówczas można wykonać nadruk w kolorze czarnym. Inne barwy użyte do zadrukowywania kolorowej powierzchni nie zostaną prawidłowo zaabsorbowane. Może także dojść do uzyskania niechcianego efektu – za sprawą wymieszania się barw. Dodatkowo barwniki wykorzystywane w procesie sublimacji są w pełni bezpieczne. Bezpieczeństwo nie koncentruje się jedynie na skórze człowieka, ale dotyczy także środowiska naturalnego. Są one pochodzenia naturalnego i nie przyczyniają się do powstawania reakcji alergicznych. 

Jak powstaje druk sublimacyjny?

Drukarkę do druku sublimacyjnego dobiera się na podstawie skali złożonego zamówienia. Firmy, oraz osoby, które specjalizują się w tego rodzaju nadrukach, najczęściej wybierają specjalne drukarki z żelowymi tuszami. Takie tusze nie zasychają nawet, kiedy nie są długo używane. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele drukarek tego typu. Najczęściej posiadają one automatyczne oprogramowanie, które pozwala wyregulować intensywność kolorów stosowanych we wzorze. Dzięki takiej technologii drukowany wzór staje się bardziej wyraźny i lepiej spełnia oczekiwania klienta.

Najlepsze jakościowo wydruki powstają na materiałach poliestrowych, gdyż ten rodzaj materiału jest dedykowany takiej metodzie drukowania. Ponadto warto mieć na uwadze, że nadruki wykonane w odpowiedni sposób sprawiają, że wzór jest bardziej wyrazisty i nasycony odpowiednimi barwami. Zjawiskiem, które może całkowicie zniszczyć proces sublimacji jest podwyższona wilgotność, dlatego warto pamiętać, aby podczas wykonywania tego procesu zadbać o suchy papier i kontrolę wilgotności w pomieszczeniu. 

Jak rozpoznać nadruk sublimacyjny?

Nadruk wykonany metodą sublimacji wygląda tak, jakby od początku był częścią materiału. Nie wyróżnia się teksturą ani nie sprawia wrażenia naklejki umieszczonej na materiale. Można go rozpoznać zwracając uwagę na kolor materiału, na który został naniesiony, albowiem druk ten sprawdza się jedynie przy zastosowaniu białego podłoża – najlepiej poliestrowego. Nadruki wykonane na kolorowych materiałach wykonywane są jedynie w kolorze czarnym, gdyż inne kolory nie byłby w stanie zadrukować w odpowiedni sposób barwnego podłoża i efekt nie byłby w pełni zadowalający. 

Czy sublimacja jest w stanie utrzymać się na bawełnie?

Wydruki sublimacyjne najlepiej stosować na powierzchniach poliestrowych, gdyż gwarantuje to dużą trwałość i dobrą jakość. Istnieją jednak metody wykonywania sublimacji, dzięki którym nadruki można nanosić także na bawełnę. Proces ten można wykonać posługując się jedną z dwóch dostępnych metod. Pierwszy wariant jest bardzo podobny do tradycyjnej sublimacji. Cały proces wygląda niemal tak samo, jedyna różnica polega na zastosowaniu specjalnego papieru do bawełny – zwanego Subli Light No Cut. Innym rozwiązaniem, pozwalającym nanosić nadruki sublimacyjne na bawełnę, jest użycie poliestrowych proszków, które umożliwią przeniesienie wybranego wzoru na materiał. Obie metody druku sublimacyjnego są trwałe i pozwalają na uzyskanie wysokiej jakości – takiej samej, jak w przypadku stosowania druku na materiałach poliestrowych. 

Jak długo utrzymują się efekty druku sublimacyjnego?

Sublimacja to trwały proces, dzięki czemu wzór wykonany tą metodą nie ulega zniszczeniu. Nadruki nie ścierają się, nie kruszą, nie łamią ani nie ulegają odklejaniu. Materiał, na którym powstał nadruk sublimacyjny, można bez obaw prać i czyścić. Wzór przez cały czas będzie zachowywał wszelkie walory estetyczne. Ponadto nadruki wykonywane metodą sublimacji są odporne na działanie wszelkich warunków atmosferycznych oraz promieniowanie UV. Efekty tego procesu będą utrzymywały się na materiale tak długo, aż przedmiot nie ulegnie zniszczeniu – przez które nie będzie zdatny do użytku. Sublimacja samoistnie nie utraci swoich właściwości. W związku z tym niepożądane efekty mogą być jedynie skutkiem niewłaściwego użytkowania przedmiotu. 

Druk24 drukarnia Szczecin
al. Wojska Polskiego 39a
70-473 Szczecin
918314747
www.druk24.szczecin.pl