Badania geotechniczne gruntu - co to jest?
Budownictwo Usługi

Badania geotechniczne gruntu – co to jest?

Pragniesz wybudować swój wymarzony dom? Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że czeka Cię mnóstwo formalności. Urzędowe załatwianie formalności jest często dość problematyczne. Jednym z kilku etapów jest ocena nośności parametrów gruntu, co można ocenić na podstawie badań geotechnicznych. Czym dokładnie jest badanie geotechniczne gruntu? Co zawiera dokumentacja geotechniczna? Dlaczego badanie geotechniczne pod budowę jest tak istotne? Ile kosztuje badanie geotechniczne i jaki jest czas jego trwania? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Badania geotechniczne gruntu - co to jest?

Co to jest badanie geotechniczne gruntu?

Gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie badań geotechnicznych, moglibyśmy stwierdzić, że jest to pewien proces, który finalnie prowadzi do tego, że ustala się warunki wodno-gruntowe. Na podstawie tych czynności możliwe jest odpowiedzenie na kilka pytań. Dowiemy się, jaki typ gruntów znajduje się na obszarze, w którym działamy. Dostaniemy odpowiedź na pytanie, na jakiej głębokości umiejscowione są warstwy gruntu, w tym również warstwa nośna. Badanie określi, jaki jest poziom wód gruntowych, a także jakie ich wahania występują. W konsekwencji mamy pewność, że na danym fragmencie możemy umiejscowić dowolne obiekty budowlane. Specjalistyczne usługi geotechniczne http://www.gco-consult.com/www/pl/oferta/geotechnika.html odpowiedzą także na pytanie co do tego, jakie fundamenty powinny zostać wykorzystane, aby budowla była w pełni bezpieczna podczas użytkowania, jednocześnie charakteryzowała się bezpieczeństwem. Jak wyglądają badania geologiczne gruntu http://www.gco-consult.com/ w praktyce? Otóż wykonuje się przynajmniej 3 otwory badawcze- ich głębokość nie może być niższa niż 2 metry. W przypadku lokali niepodpiwniczonych, średnia głębokość oscyluje w granicach 3 metrów. Ze wcześniej wspomnianych odwiertów pobiera się próbki wody i gruntu. Jeśli natrafimy na piaski lub żwiry, specjaliści określają zagęszczenia, a także podstawowe właściwości mechaniczne.

Dokumentacja geotechniczna – co zawiera?

Badania geotechniczne http://www.gco-consult.com/www/pl/oferta/badania-terenowe.html w niektórych przypadkach są niemalże obowiązkowe. Tak naprawdę najważniejsza jest dokumentacja, którą otrzymamy. Powinniśmy otrzymać zarówno część opisową, jak i graficzną. Ta druga to w praktyce mapa naszej działki- na niej zaznaczone są miejsca, w których wykonano niezbędne odwierty geologiczne. Dodatkowo widoczne są warstwy gruntu, a także poziom wód. Jeśli chodzi o część opisową badań, wówczas powinniśmy znaleźć tam nieco inne informacje. Przede wszystkim specjaliści powinni przygotować zalecenia na temat dobierania niezbędnych fundamentów. Muszą wspomnieć o sposobach zabezpieczenia przed wodą gruntową, a także podać informacje na temat warstw grunty i głębokości wód gruntowych. Część opisowa powinna także zawierać zalecenia odnośnie tego, jak wykonać odwodnienia na działce. 

Badanie geotechniczne pod budowę – dlaczego jest tak istotne?

Część osób zastanawia się, dlaczego badanie geotechniczne pod budowę jest tak istotne. Przecież skoro na sąsiednich działkach stoją domy jednorodzinne i otrzymały pozwolenie na budowę, to nasze grunty także powinny być odpowiednie pod tego typu inwestycje. Okazuje się, że nie musi to być prawda. Należy się upewnić w tym temacie, uzyskując geotechniczną opinię. To właśnie dzięki niej możliwe jest zaprojektowanie budynku, uwzględniając przy tym ewentualność podnoszenia się wód gruntowych. Ma to oczywiście znaczenie w sposób szczególny w domach jednorodzinnych, które wyposażone są w piwnice. Na podstawie tej wiedzy specjaliści są w stanie dobrać rodzaj fundamentu, a dodatkowo wybrać niezbędne izolacje, które zagwarantują bezpieczną budowę piwnicy. Warto także wspomnieć o tym, że dzięki temu mamy możliwość wykonania odwodnienia działki budując studnie bądź oczyszczalnie ścieków. W celu maksymalizacji własnego bezpieczeństwa, w żadnym przypadku nie powinniśmy oszczędzać na badaniach geotechnicznych. Jeśli nie dostosujemy projektu do tego, jakie właściwości ma grunt, wówczas musimy liczyć się z możliwością pękania ścian i sufitu. Istnieje nawet prawdopodobieństwo tego, że budynek utraci swoją stabilność, a naprawa tego może kosztować nas zdecydowanie więcej niż wykonanie specjalistycznego badania. 

Badania geotechniczne – informacje na temat ceny i czasu trwania

Dla wielu interesująca jest kwestia ceny badania geotechnicznego. Otóż jeśli zdecydujemy się na standardowe badanie, wówczas musimy liczyć się z kosztem oscylującym w granicach od 1000 zł do 1500 zł. Oczywiście wartości te mogą różnić się w zależności od lokalizacji, ilości odwiertów, a także głębokości badania. Cena będzie nieco wyższa, jeśli zdecydowaliśmy się na dom z piwnicą. Jak długo trwa zatem to badanie? Sam odwiert można wykonać w ciągu jednego dnia – zajmuje to z reguły kilka godzin. Istnieją jednak sytuacje, w których na danym terenie występują podtopienia, w konsekwencji badanie jest powtarzane w innym czasie. Dzięki temu specjaliści są w stanie ustalić wahanie poziomu wód w zależności od tego, jaka jest pora roku.