Ile lat trwa psychoterapia?
Zdrowie

Ile lat trwa psychoterapia?

Specjalista psychoterapeuta to zawód niezwykle pożądany we współczesnym świecie. Nie ma się temu co dziwić, gdyż życie w pośpiechu, a także niewłaściwa dieta i brak czasu na regenerację organizmu nie sprzyjają zdrowiu. Mowa tu nie tylko o zdrowiu fizycznym, ale i o zdrowiu psychicznym. Zanim jednak udamy się po pomoc do gabinetu psychoterapeuty, dowiedzmy się czegoś na temat terapii. Kwestią, która powinna nas zainteresować jest nie tylko przebieg, ale i czas trwania terapii. 

Jak długo trwa psychoterapia?

Czas trwania psychoterapii jest zmienny i zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju problemów, z którymi zmaga się pacjent, celów terapii, używanych metod terapeutycznych oraz indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta. Nie istnieje jedna, uniwersalna odpowiedź na pytanie, jak długo powinna trwać psychoterapia, gdyż każdy przypadek jest unikatowy.

Psychoterapia krótkoterminowa może trwać od kilku tygodni do około sześciu miesięcy. Jest często stosowana w przypadkach mniej skomplikowanych problemów emocjonalnych lub sytuacyjnych kryzysów. Terapia średnioterminowa może się wydłużyć do około jednego roku i jest odpowiednia dla osób potrzebujących głębszej pracy nad swoimi problemami, które mogą obejmować trudności w relacjach czy długotrwałe problemy z nastrojem.

Psychoterapia długoterminowa może trwać kilka lat i jest zazwyczaj skierowana do osób z głęboko zakorzenionymi problemami psychologicznymi, takimi jak ciężkie zaburzenia osobowości, poważne przypadki depresji czy traumy z dzieciństwa. W takich przypadkach dłuższa terapia pozwala na stopniową zmianę wzorców myślenia, zachowania i odczuwania. Decyzja o długości terapii powinna być wspólnie ustalana przez terapeutę i pacjenta, biorąc pod uwagę postępy w terapii oraz aktualne potrzeby i cele terapeutyczne pacjenta.

Co warto wiedzieć na temat psychoterapii?

Ile lat trwa psychoterapia?Zanim rozpoczniemy proces psychoterapeutyczny musimy wiedzieć, na czym on właściwie polega. Bez tego niestety niemożliwe będzie określenie tego, czy i w jaki sposób terapia może nam pomóc. Na pewno należy zdawać sobie sprawę z tego, że żadna terapia nie polega na udzielaniu gotowych porad. Wizyta u najlepszego specjalisty nie zwolni nas z odpowiedzialności za swoje życie. Psychoterapia jest żmudnym procesem, który wymagał będzie od nas dużo siły i samozaparcia. Musimy być gotowi na analizowanie przyczyn mechanizmów, które rządzą naszymi zachowaniami. Bardzo ważna dla procesu zdrowienia jest także relacja zachodząca między psychoterapeutą a pacjentem. Nie sposób nie zauważyć, że mnóstwo osób nie zdaje sobie sprawy z istnienia nurtów psychoterapeutycznych. To, jaki nurt wybrać zależne jest od wielu czynników. Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę z tego, że terapia psychodynamiczna jest z reguły najdłuższa. Terapeuci pracujący w tym nurcie są zazwyczaj mocno zdystansowani i bardzo dbają o przestrzeganie ustalonych w kontrakcie reguł. Jeżeli chodzi zaś o terapeutów pracujących w nurcie humanistycznym, mogą oni negocjować z pacjentem pewne zasady. W terapii w nurcie humanistycznym terapeuta jest również bardziej zaangażowany w proces terapeutyczny. Abyśmy mogli mądrze wybrać nurt, musimy wiedzieć, czym się one właściwie charakteryzują. Warto byłoby więc dowiedzieć się czegoś na temat poszczególnych nurtów. Najlepiej zrobić to jeszcze przed wyborem terapeuty. Należy także zdawać sobie sprawę z tego, że terapeuta nie powinien przekraczać granic. Z tego też względu należy obserwować jego zachowanie i reagować, gdy coś nas zaniepokoi. Niedopuszczalne są między innymi prywatne kontakty, poza gabinetem. 

Po czym poznać, jak długo ma trwać psychoterapia?

Konsultacje psychologiczne służą między innymi ustaleniu celów psychoterapii. To właśnie do nich będzie dążył pacjent przy pomocy swojego terapeuty. Nie należy jednak zapominać o tym, że czasu trwania psychoterapii nie da się od razu określić. Oczywiście w wielu przypadkach wstępnie określa się czas jej trwania. Jest to jednak bardzo nieprecyzyjne. W przypadku terapii krótkoterminowych, czas trwania można nieco dokładniej wyliczyć. Jeżeli chodzi jednak o terapię długoterminowe, mogą one trwać nawet lata. Wówczas trudno na pierwszym spotkaniu określić z góry czas zakończenia terapii. W procesie terapeutycznym zazwyczaj dyskutuje się na temat zakończenia psychoterapii Kiedy pacjent czuje, że przychodzi na to pora, rozmawia o tym ze swoim terapeutą. Terapii nie kończy się jednak od razu po takiej rozmowie. Czasami o zakończeniu terapii rozmawia się jeszcze na kilka miesięcy przed jej rzeczywistym zakończeniem. 

Jak długo z reguły trwa terapia u psychologa?

psychoterapeuci Gdynia
psychoterapeuci Gdynia

Jak już wspomniano powyżej, na pytanie o to, jak długo trwa terapia u psychologa psychoterapeuty nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Leczenie nerwicy czy depresji wymaga zazwyczaj wiele czasu. Podobnie jest w przypadku walki z traumą czy uzależnieniami. Naprawdę bardzo ciężko jest wskazać problem, na którego rozwiązanie wystarczy zaledwie kilka sesji. Przeważnie są to jakieś chwilowe trudności. Warto zaznaczyć, że czas trwania psychoterapii jest uzależniony również od tego, czy jest ona prywatna czy też prowadzona w ramach NFZ. Psychoterapia prowadzona w ramach NFZ jest zazwyczaj oparta na nieco innych zasadach. Przede wszystkim, czas jej trwania jest z góry określony. Wynika to między innymi z tego względu, iż na psychoterapię w ramach NFZ oczekuje naprawdę wiele osób. Nie sposób nie zauważyć, że psychoterapia w ramach NFZ nie zawsze będzie wystarczająco długa. Niestety, przedłużenie takiej terapii jest raczej niemożliwe. Na szczęście, znakomita większość psychoterapeutów prowadzi również swoje prywatne praktyki. Można więc kontynuować psychoterapię prywatnie u tego samego terapeuty. Należy jednak liczyć się z tym, że takie rozwiązanie pociągnie za sobą środki finansowe. Koszt jednej sesji może wahać się od 100 do nawet 300 złotych. W tym miejscu należy niestety zauważyć, że czas trwania terapii jest nierzadko warunkowany możliwościami finansowymi pacjenta. Jeżeli nie dysponujemy zbyt dużymi możliwościami finansowymi, możemy nie pozwolić sobie na długotrwałą terapię. Jeśli fundusze nam nie pozwalają, a odbyliśmy już terapię w ramach NFZ, pewnym rozwiązaniem mogą okazać się oddziały dzienne. Oddziały dzienne nierzadko oferują możliwość skorzystania z terapii zaburzeń osobowości czy nerwic. Terapia ta jest bezpłatna, o ile jesteśmy ubezpieczeni.