Wszystko, co musisz wiedzieć o transkrypcji nagrań: czasami trzeba oddać nagrania do transkrypcji. Sama transkrypcja nagrania może wydawać się prostą sprawą, ale tak nie jest. Warto wiedzieć, jaką firmę wybrać, jakie materiały należy dostarczyć i jak wygląda cała współpraca. Każdy powinien wziąć pod uwagę, że przepisywanie nagrań może czasami zająć dużo czasu. Na czas realizacji może mieć wpływ wiele czynników.
Czym właściwie jest transkrypcja?
Transkrypcje to zapisy tekstowe nagrań dźwiękowych. Magnetofon musi odsłuchać nagranie i nagrać wszystko dosłownie. Nagrania mogą być produkowane w różnych językach w zależności od potrzeb i mogą trwać do kilku dni. Wiele firm oferuje usługi transkrypcji, ale ceny na rynku są bardzo zróżnicowane.
Co można zgłosić do transkrypcji?
Praktycznie nie ma limitu. Możesz podarować dowolne nagranie, nie ma znaczenia, jaki temat jest poruszany i jak długo trwa. Osoby nagrywające to, co jest nagrywane, zobowiązane są do zachowania poufności, co jest istotne przy przepisywaniu nagrań rozpraw sądowych. Dokonuj transkrypcji przemówień, rozmów telefonicznych, spotkań, historii rodzinnych, kazań, wykładów, wywiadów i nie tylko. Doświadczony transkrypcjonista poradzi sobie z każdym tematem i profesjonalnie wykona takie usługi.
Ile kosztuje transkrypcja?
Koszty transkrypcji są szczególnie uzależnione od czasu potrzebnego do zakończenia transkrypcji. Wiele czynników może spowolnić i utrudnić tę pracę. Oczywiście wszystko zależy od tego, jakie materiały dostarczy klient. Proces jest łatwiejszy i szybszy, jeśli nagrywane nagrania są w miarę wysokiej jakości, gdzie każde słowo jest wyraźnie słyszalne, a używany język jest prosty, bez żargonu branżowego. Jeśli jednak otrzymane nagranie jest w języku obcym lub używany jest w nim żargon techniczny, całe nagranie w takim przypadku potrwa dłużej. Każdy skryba chce wykonywać swoją pracę rzetelnie i skrupulatnie, aby mógł sprawdzić, czy poprawnie przeliterował dane słowo.
Ile trwa transkrypcja?
Profesjonaliści, którzy od dawna zajmują się transkrypcją nagrań, mogą pisać na klawiaturze bardzo szybko, osiągając nawet prędkość 1000 znaków na minutę. Jest to znacznie szybsze niż mówienie. Chodzi o tzw. pismo tradycyjne, bez stosowania różnych cech, w tym skrótów czy uproszczeń językowych. Zazwyczaj jednak ktoś, kto dokonuje transkrypcji nagrania, uzyskuje około 400 znaków na minutę, ale to całkiem niezły wynik.
Czym się kierować przy wyborze transkrypcji?
Najważniejsze to jasno określić swoje oczekiwania. Konieczne jest ustalenie, która metoda rozliczenia jest najlepsza. Czy wynagrodzenie jest oparte na przepracowanych godzinach, liczbie słów lub wykonaniu całego zadania? Warto wymyślić zadanie testowe, wtedy można sprawdzić umiejętności danej osoby pod względem jakości pracy i czasu pisania. Warto z góry określić wszystkie wymagania i kryteria, które weźmiesz pod uwagę przy wyborze realizatora dźwięku.
Po pierwsze, liczy się termin realizacji zamówienia. Jeśli chcesz nagrywać tak szybko, jak to możliwe, możesz ustawić 24 godziny, jeśli nie jest to pilne, możesz ustawić do 72 godzin. Ważny jest również rodzaj transkrypcji i używany język. Możesz także zdecydować się na kompleksową usługę, która obejmuje nie tylko samą transkrypcję, ale także korektę i redakcję. Czasami masz też dodatkowy materiał z transkrybowanych nagrań. Wszelkie potrzeby powinny być jasno określone i będą miały wyraźny wpływ na indywidualne godziny pracy oraz ogólną cenę usługi.
Czy istnieje możliwość zamówienia transkrypcji nagrań obcojęzycznych?
Tak, ale nie każdy przyjmie takie zamówienie. Wykonawcy muszą być niezwykle biegli w języku obcym, na który nagranie ma być przepisywane. Takie usługi są też zwykle droższe w porównaniu z polskimi notowaniami płytowymi.
Jak przebiega cały proces transkrypcji i czego możesz się spodziewać zamawiając tego typu usługę?
Decydując się na transkrypcję nagrania klient musi wiedzieć, że otrzyma szczegółową i rzetelną formę pisemną. Otrzymywał plik zapisany w edytorze tekstu z wyraźnie napisanymi oświadczeniami wszystkich osób w nagraniu. Czasami możliwe jest również skorzystanie z dodatkowej opcji wstawienia znacznika czasu. Ułatwia to odnalezienie określonych fragmentów nagrania. Decydując się na skorzystanie z usług realizatora dźwięku, można oszczędzić sobie wielu stresów i nerwów.
Ta praca wymaga dużo cierpliwości, dobrej umiejętności słuchania i dokładnego pisania bardzo trudnych technicznych słów. Ponadto musisz mieć odpowiednie warunki do jej wykonywania, nie możesz się rozpraszać, a wokół ciebie powinna panować cisza. Profesjonalne firmy gwarantują swoim klientom transkrypcje wysokiej jakości oraz atrakcyjne ceny.