Co to jest rehabilitacja manualna?
Usługi Zdrowie

Co to jest rehabilitacja manualna?

Co to jest rehabilitacja manualna? Wiele osób miało do czynienia z rehabilitacją. Z tego czym ona jest zdają sobie sprawę także te osoby, które w niej nie uczestniczyły. Warto mieć świadomość tego, że wyróżnia się wiele rodzajów rehabilitacji. Można mieć rehabilitację neurologiczną, a także kardiologiczną. Dużą popularnością cieszy się również rehabilitacja manualna. Warto wiedzieć, komu dedykowany jest ten rodzaj pomocy i kto powinien z niej skorzystać. 

rehabilitacja i fizjoterapia w Szczecinie
rehabilitacja i fizjoterapia w Szczecinie

Pojęcie rehabilitacji manualnej

Jak już zaznaczono na wstępie, rehabilitacja manualna, to pojęcie znane większości z nas. Zazwyczaj korzystają z niej osoby borykające się z różnego rodzaju bólami ze strony układu kostnego. Jeżeli układ ruchu jest nadmiernie obciążony, prędzej czy później zaczniemy mieć z nim problemy. Mogą pojawić się bóle, uciski, a także trudności z poruszaniem się. Dotyczy to w szczególności zaawansowanych problemów. Warto wiedzieć, że terapia manualna stanowi jedną z odmian fizjoterapii. Dzięki niej możliwe jest wyeliminowanie przyczyn różnego rodzaju bóli. Niestety, eliminowanie bólu farmakoterapią nie podziała na długo. Warto mieć tego świadomość. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że rehabilitacja manualna nosi miano chiropraktyki. Nie każdy fizjoterapeuta podejmuje się terapii manualnej, dlatego należy poświęcić nieco czasu na znalezienie dobrego specjalisty. Jeżeli zależy nam na pomocy dobrego specjalisty, warto poczytać opinie o poszczególnych fizjoterapeutach. Im więcej pozytywnych opinii o danym specjaliście, tym większe prawdopodobieństwo tego, że faktycznie możemy liczyć na jego pomoc. Dobry rehabilitant będzie również motywował nas do ćwiczeń. Jest to szczególnie ważne, gdyż terapia manualna w gabinecie rzadko kiedy jest wystarczająca. W przeważającej większości przypadków konieczne jest również wykonywanie mozolnych ćwiczeń w zaciszu domowym. Oczywiście odbywa się to po fazie precyzyjnego wyuczenia. 

Dla kogo jest rehabilitacja manualna i jak przebiega?

Dobra rehabilitacja manualna https://kursy-fizjoterapia.eu/ to taka, która jest skuteczna. Równie ważne jest jednak bezpieczeństwo. Większość osób wyznaje bowiem bardzo ważną zasadę: przede wszystkim nie szkodzić. Nie inaczej jest w przypadku rehabilitacji manualnej. Rehabilitacja medyczna tego rodzaju raczej nie odbędzie się bez odpowiednich wskazań. Tych jest zaś naprawdę sporo. Nie ulega wątpliwości, że wskazaniami mogą być między innymi zwyrodnienia i bóle kręgosłupa. Dyskopatia, skoliozy, a także wady postawy również będą stanowić wskazanie. W wielu przypadkach konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego przed rozpoczęciem fizjoterapii. W przeciwnym bowiem razie terapia manualna nie będzie możliwa. Nie sposób nie zauważyć, że rehabilitacja manualna może mieć naprawdę różnego rodzaju przebieg. Czasami konieczne są naprawdę częste sesje, a w innych przypadkach wystarczą te rzadsze. Częstotliwość sesji rehabilitacji manualnej uzależniona jest również od postępów pacjenta. Im lepsze samopoczucie, tym większe prawdopodobieństwo tego, że terapia działa. 

Co jeszcze należy wiedzieć na temat rehabilitacji manualnej?

Każdorazowo, rehabilitacja manualna musi być poprzedzona odpowiednią diagnostyką. Jak już wspomniano wyżej, wskazań do terapii manualnej jest naprawdę całkiem sporo. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie zawsze możliwe jest poddanie się takiej terapii. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że nie zawsze będzie można wykorzystać wszystkie techniki terapii manualnej. Czasami możliwe jest wykorzystywanie tylko niektórych z nich. Najczęściej wykorzystywanymi technikami są: masaż funkcyjny, masaż tkanek głębokich oraz stretching. Ponadto, bardzo często wykonywana jest tak zwana neuromobilizacja. Dzięki temu możliwe jest pokonanie wielu dysfunkcji. Nie ulega wątpliwości, że efekty rehabilitacji manualnej są uzależnione od wielu czynników. Zawsze należy mieć na uwadze także to, iż nie pojawią się one od razu. Przede wszystkim należałoby uzbroić się w cierpliwość. W niektórych przypadkach efekty pojawiają się szybciej, w innych zdecydowanie wolniej. Zawsze jednak należy poczekać na nie przynajmniej dwa, trzy tygodnie. Oczywiście mowa tu o długotrwałych efektach. Jeśli chodzi o chwilową poprawę, może być ona odczuwana już po pierwszej sesji. Niekiedy zdarza się, że jedna lub dwie sesje wystarczą. Tak dzieje się jednak w bardzo małej ilości przypadków. Najczęściej konieczna jest długotrwała, nierzadko wielomiesięczna terapia u dobrego specjalisty. Bez niej niemożliwy będzie powrót do pełnej sprawności. Ponadto, należy pamiętać o tym, że terapia manualna może być nieprzyjemna. Nie należy nastawiać się więc na nią jako na coś przyjemnego. Oczywiście nie powinna być ona bolesna i najczęściej taka nie jest. Pacjent może jednak doświadczać przykrego uczucia strzelania czy chrupania. Jest to jednak całkowicie normalne. Zawsze należy także informować rehabilitanta o ewentualnych schorzeniach ogólnoustrojowych. Niektóre z nich mogą bowiem stanowić przeciwwskazanie do podjęcia rehabilitacji manualnej. Niestety, wówczas trzeba poszukiwać innych form pomocy.