Technologia Hobby

Do czego służy pamięć RAM?

Podczas kupna komputera warto zwracać uwagę na parametry jego komponentów. Szczególnie ważne są procesor, karta graficzna, dysk twardy, płyta główna i pamięć RAM. Ostatnia z nich pełni bardzo ważne funkcje. Między innymi jest odpowiedzialna za wydajność całego systemu a także za jak najszybsze uruchamianie i działanie wszystkich programów. Jak widać spełnia ona bardzo ważną rolę i poprawia obsługę komputera.

Pamięć RAM – co to jest? Do czego się przydaje?

Pamięć RAM zasadniczo różni się od pamięci, która występuje na dyskach twardych. Tą drugą można zapełniać dowolnymi plikami użytkownika i nie oddziałuje na działanie komputera. Natomiast pamięcią RAM nazywa się nośnik, zawierający wszelkie informacje o programach i procesach zachodzących w całym systemie. Dlatego od niej zależy głównie wydajność i szybkość posiadanego sprzętu. Każdy niedostatek łatwo wychwycić w momencie uruchamiania systemu bądź jakiejkolwiek aplikacji.

RAM odpowiada za bieżące przetwarzanie danych, gdy korzysta się z komputera. Aby odpowiednio wybrać podzespół do swojego sprzętu, należy przeanalizować kilka bardzo ważnych aspektów użytkowania. Warto stosować się do zasady, iż duża ilość sporo ważących programów działających w tym samym czasie wymaga zwiększonej ilości pamięci RAM. Stabilność pracy, tak pożądana przez użytkowników, jest uzależniona od szybkości odczytu i zapisu danych. Bierze się to z tego, iż procesor nie jest w stanie przetworzyć wszystkich zasobów i z tego powodu nie jest możliwy stały dostęp do wszystkich zasobów komputera.

Zdecydowana większość urządzeń posiada możliwości, dzięki którym można rozbudowywać lub wymieniać podzespoły. Tyczy się to także pamięci RAM. Gdy użytkownik dojdzie do wniosku, że komputer zbyt wolno przetwarza programy, może pokusić się o rozszerzenie posiadanych zasobów. W ten sposób urządzenie otrzyma nowe życie, a ta modyfikacja przyspieszy działanie systemu oraz pozostałych aplikacji.

Które parametry są najważniejsze?

Podzespół ten jest opisany kilkoma ważnymi parametrami. Bardzo ważne jest, aby sprawdzić jego typ, ponieważ zdecyduje on, czy jest kompatybilny z płytą główną. W przeciwnym wypadku, połączenie z nią nie będzie możliwe a komputer nie będzie działał prawidłowo. Pierwszymi modelami były DDR i DDR2, które odeszły do lamusa ze względu na niewielką prędkość odczytu i zapisu danych. Obecnie w użyciu pozostają pamięci DDR3 i DDR4, charakteryzujące się kilkukrotnie wyższą szybkością oraz dużo większą pojemnością jednej kości RAM.

Moduły pamięci DDR3 cechują się pojemnością nieprzekraczającą 16 GB. Prędkość odczytu wynosi natomiast od 800 do 2400 MT/s. Pamięć DDR4 to nowość na rynku o pojemności mogącej sięgać nawet 64 GB a szybkość odczytu dochodzi do 3200 MT/s. W porównaniu z poprzednimi generacjami, nie dość że posiada najlepsze parametry to jeszcze jest energooszczędna.

Producent komputera z pewnością umieści informację o parametrach kości pamięci, które musi spełnić, aby dopasować się do płyty głównej. Jednak wspomniany wcześniej rodzaj nie jest jedyną wytyczną, która powinna zwrócić uwagę użytkownika. Aby odpowiednio dobrać pamięć RAM do komputera, należy przeanalizować następujące wartości:

  • rodzaj płyty głównej – najważniejszy parametr, który musi spełnić pamięć RAM. Musi ona być kompatybilna z płytą główną. Wszystkie potrzebne dane można znaleźć w specyfikacji. Znajdują się tam maksymalne wartości, jakie dany model jest w stanie obsłużyć. Dotyczy tak samo pojemności jak i szybkości odczytu,
  • pojemność – przyjęło się, iż im więcej RAM-u, tym wydajność komputera rośnie. Wszystkie uruchomione programy zajmują część pamięci operacyjnej i z tego powodu w pewnym momentach zaczyna jej brakować. Aby temu zapobiec, warto dokupić kości pamięci lub nabyć urządzenie o wysokiej wartości tego parametru,
  • CAS latency – parametr opóźnienia RAM to czas potrzebny od wysłania żądania do odczytu. Najlepiej sprawdzają się kości o niewielkiej liczbie parametru,
  • częstotliwość taktowania – w ten sposób zostaje przedstawiona wydajność modelu pamięci. Jest to szybkość wykonywania zadanych poleceń przez komputer. Najwyższe wartości idealnie sprawdzą się podczas rozgrywek komputerowych oraz korzystania z wymagających programów

Jaka pamięć RAM będzie najlepsza?

Oczywiście jak wielu przypadkach, wybór komponentu zależeć będzie od preferencji użytkownika oraz programów, jakie będą przez niego uruchamiane. Pamięć RAM o największej wydajności będzie dedykowana osobom pracującym z programami graficznymi oraz graczom. Najprostsze kości dobrze sprawdzą się w pracach biurowych. Do małych wymagań użytkownika powinny wystarczyć moduły o małej pojemności i taktowaniu. W zupełności wystarczą one do codziennej pracy czy korzystania z internetu. Charakteryzują się one niską ceną, nieprzekraczającą 200 złotych. Dla dużo bardziej wymagających użytkowników przeznaczone będą sprzęty o częstotliwości taktowania 15 lub 16 oraz pojemności minimum 16 GB. Jednak w tym przypadku należy liczyć się z wyższymi kosztami zakupu, sięgających nawet kilkuset złotych.