Domy drewniane – kanadyjskie, krótko o nich: są to domy, które wywodzą się z Kanady. Sporą popularność zyskały przede wszystkim w krajach skandynawskich oraz w Stanach Zjednoczonych. Drewniana konstrukcja, na której opiera się budowa tego domu wykończona jest również z tego surowca. Mimo, że szkielet budynku należy do lekkich jest to trwałe rozwiązanie znajdujące coraz więcej swoich zwolenników. Budowa domów drewnianych całorocznych to dosyć duże wyzwanie, ale z dobrą firmą budowlaną nie będzie to straszne.
Szkielet domu podstawą budowy
Deski tworzące domy kanadyjskie znajdują się w odległości trzydziestu, czterdziestu lub sześćdziesięciu centymetrów od siebie. Taki rozstaw dotyczy zarówno słupków pionowych i poziomych, do których później mocowane są płyty OSB. Połączenie drewnianego odeskowania i płyt sprawia, że budowa zyskuje stabilność. Do stworzenia szkieletu wykorzystuje się zazwyczaj słupki o wymiarze cztery na piętnaście centymetrów. Tak wykonane ściany są podstawą do wykonania stropu, który buduje się zachowując te same parametry. Pomiędzy zbudowanym szkieletem a płytami OSB tworzy się wolna przestrzeń. Wykorzystuje się ją do montażu ocieplenia. Zazwyczaj w tym celu stosuje się wełnę mineralną, ale można spotkać inne rodzaje ociepleń. W domu kanadyjskim, jak i innych domach drewnianych bardzo istotna jest izolacja stropu. Najistotniejsze są względy akustyczne oraz izolacja cieplna budynku. Z tego też powodu specjaliści zalecają podwójną izolację. Polega ona na wykonaniu izolacji pomiędzy podłogą i dodatkowo między belkami. Równie ważnym izolatorem w przypadku domów typu kanadyjskiego jest zastosowanie specjalnych folii, które zapewnią właściwe parametry izolacyjne i energetyczne we wnętrzu budynku. Folię wiatroizolacyjną zakłada się od zewnątrz, a folię paroizolacyjną – od wewnątrz. Przygotowana w ten sposób konstrukcja jest już gotowa do położenia płyt wykończeniowych. Wewnątrz inwestor ma do wyboru boazerię drewnianą, płyty kartonowo – włóknowe lub płyty kartonowo – gipsowe, a na zewnątrz można użyć: siding, płytki klinkierowe lub ułożyć dodatkową powierzchnię ocieplenia wykończoną tynkiem dekoracyjnym.
Domy kanadyjskie na polskim rynku
Należy podkreślić, że domy szkieletowe buduje się zazwyczaj na fundamencie płytowym. Innym rozwiązaniem jest postawienie szkieletu domu na ścianach fundamentowych. Wybrane rozwiązanie wpływa na montaż podłogi, czyli na to czy będzie położona bezpośrednio na gruncie czy nad przestrzenią wentylowaną. Watro uwzględnić typ ziemi, jaki znajduje się na działce budowlanej oraz bliskość źródeł wody. W Polsce najlepszym surowcem do budowy tego typu domu jest świerk. Dostępne rozwiązania z branży drzewnej sprawiają obecnie, że surowiec nie musi być sezonowany. Dzięki temu świerczyna jest odpowiednio przygotowana do budowy, po ówczesnym zabezpieczeniu preparatami przeciwogniowymi i przeciwgrzybiczymi oraz czterokrotnym struganiu. Świerk na polskim rynku jest powszechnie dostępnym gatunkiem drzewa, dodatkowo to trwały i wytrzymały produkt. Przystępując do budowy domu kanadyjskiego warto wybrać profesjonalną firmę, która posiada liczne i pozytywne opinie oraz długoletni staż. Odpowiedni wybór zapewni szybki i efektywny postęp pracy oraz trwałość budynku na długie lata. Doświadczony fachowiec również będzie umiał rzeczowo przedstawić wady i zalety wybranego rozwiązania, doradzając jednocześnie alternatywne patenty.
Zobacz również:
Wady i zalety konstrukcji szkieletowej
Większość negatywnych opinii o budowie tego typu to mity. Powstały one w większości w oparciu o źle wykonane domy przez firmy nie posiadające wiedzy i doświadczenia w tej dziedzinie. Dlatego warto poświęcić czas, nawet zapłacić trochę więcej i skorzystać z profesjonalnej ekipy budującej domy kanadyjskie pod klucz. Drugim istotnym minusem była kiedyś technologia wykorzystywana do zabezpieczenia drewna. Dawniej dostęp do takich środków był mocno utrudniony, dodatkowo brakowało odpowiednich preparatów. Za kolejną wadę tych domów uważa się słabą akumulację ciepła zimą i zbyt szybkie nagrzewanie się latem, jednak prawidłowe wykonanie i ocieplenie niweluje ten problem. Największą zaletą domu drewnianego – kanadyjskiego jest szybkość jego budowy zwłaszcza pod klucz, która trwa około trzech miesięcy. Postawienie tej konstrukcji nie jest uzależnione od warunków pogodowych, więc domy te można stawiać cały rok. Jedynym utrudnieniem jest przygotowanie fundamentu wymagającego właściwej temperatury panującej na zewnątrz. Dodatkowo jest to rodzaj budownictwa ekologicznego i energooszczędnego, który równolegle zapewnia przyjemny mikroklimat we wnętrzu domu kanadyjskiego. Kolejną, kluczową zaletą budowy domu drewnianego jest krótki czas przeznaczony na jego postawienie w porównaniu z budową domu tradycyjnego, która może ona trwać nawet dwa lata. Należy także wziąć pod uwagę kwestię, że im dłużej trwa budowa tym bardziej jest obciążony budżet inwestora. Firmy budowlane mają w swojej ofercie wiele projektów, które przede wszystkim różnią się metrażem użytkowym. Jest to pierwszy czynnik wpływający na cenę. Drugim czynnikiem jest standard wykończenia oraz zastosowane rozwiązania technologiczne mające na celu ułatwienie użytkowania domu i zwiększenie jego energooszczędności. Warto jednak zainwestować w takie sprzęty. Fotowoltaika to oszczędność energii. W takim przypadku możemy nie oszczędzać tak bardzo na oświetleniu i kupić sobie lampy wewnętrzne w każdym pomieszczeniu.